Tamna tvar tajanstvena je supstanca koja, zajedno s tamnom energijom, konstituira većinu svemira. Tamna tvar nije u interakciji s elektromagnetskim poljima i stoga ne apsorbira, reflektira niti emitira svjetlost. Znanstvenici procjenjuju da 70% svemira čini tamna energija, a 26% tamna tvar. I to je skoro sve što je poznato. Činjenica je da je tamna tvar našem oku nevidljiva i da ju uznapredovala tehnologija ne može detektirati. Bit svemira je tako skriven od naših osjetila. Unatoč velikom napretku u izradi novih naprava i instrumenata i dalje ostaje nepoznanica što sačinjava nevidljivo oko nas. Kao jednan od najvećih misterija suvremenog doba, tamna tvar se može promatrati kao metafora skrivenih točaka znanja. U vremenu koje je definirano dominacijom modela i simulacija, tamna tvar se može promatrati kao simbol granica ljudske percepcije i iskustva.
Touch Me Festival: Nevidljivo koje nas okružujeposvećen je tim skrivenim događajima i fenomenima koji do nas ne mogu doprijeti putem naših osjetila i postojećih perceptivnih kanala. Što je to nevidljivo i nepoznato što konstruira svemir? Na koji način možemo naslutiti i slijediti tragove tih skrivenih pojava? Koje nam alate u tom traganju pruža znanost, a koje umjetnost? Na koji način možemo uopće zamisliti nešto što postoji onkraj naše mogućnosti percepcije?
Upravo su to neka od pitanja koja istražuje festival Touch Me: Nevidljivo koje nas okružuje.Radovi umjetnika i njihove ideje stavljene su u širi kulturni kontekst, u kojem znanost i tehnologije igraju ključnu ulogu u određivanju granica naših osjetila i doživljaja. Posebno nas zanima kako umjetnici definiraju i stvaraju kreativne modele za istraživanje i interakciju sa skrivenim, nevidljivim prirodnim fenomenima i nude rješenja za osjetilne senzacije i neočekivana iskustva nevidljivog i nepoznatog.
Festival predstavlja radove Alfonsa Borragána (ES), Ale de la Puente (MX), Kerstin Ergenzinger (DE), Martina Howsea (UK), Semiconductor (UK), Vanesse Lorenzo (ES/CH), Yunchula Kima (KR), Filipa Borellia (HR), Ive Ćurić (HR), Ane Sladetić & Nike Jurlin (HR) i MOON (aka) Martina Zelenika (HR). Posjetitelji su pozvani na istraživanje našeg okruženja kroz zvuk i medije, na vizualiziranje teoretskih modelaputem digitalnog, ali i da osjete dinamiku tekućina koje se otkrivaju našem pogledu ili da sudjeluju u kemijskom procesu kako bi istražili sliku vlastite unutrašnjosti.
Touch Me Festival 2017: Nevidljivo koje nas okružuje kustoski je koncept Mónice Bello realiziran u suradnji s udrugom KONTEJNER. Festival je nastavak suradnje između KONTEJNER-a i Arts at CERN-a u partnerstvu s Muzejom za modernu i suvremenu umjetnost iz Rijeke. Festival se realizirauz financijsku podršku Ministarstva kulture, Grada Zagreba – Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, Zaklade “Kultura nova”, Goethe-InstitutaKroatien, AMEXID – Meksičke agencije za razvoj međunarodne suradnje i Vijeća za umjetnosti Južne Koreje.